poniedziałek, 27 czerwca 2016

Co to jest JPK - jednolity plik kontrolny?

Zawsze mnie zastanawia, dlaczego polski system podatkowy nie może zostać uproszczony. Dlaczego kolejne rządy nie zajmą się ułatwieniem rozwoju przedsiębiorczości w Polsce? Ileż osób nawet nie podejmuje próby założenia jednoosobowej działalności gospodarczej właśnie ze strachu przed podatkami, które zjedzą im każdy mikroskopijny zysk? 


Prawo podatkowe w Polsce straszy

Ci, którzy chcieliby zacząć realizować swoje biznesy, niestety przechowują je latami w fazie dram up. Kalkulując na chłodno, wolą oni zostać na etatach, gdzie - po odcięciu lwiej części z pensji przez państwo - przynajmniej mają pewność, że jeszcze coś im zostanie w portfelu. 
Start up to przede wszystkim ciężka praca (często niemal przez całą dobę) i początkowo zerowy zysk. Fiskus tylko siedzi na kołnierzu takiego przedsiębiorcy i chucha mu w kark. Czeka, by chwycić jego pierwszą złotówkę, jak tylko pojawi się ona w kasie...

Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany

Polskie przepisy hamują potencjał obywateli. Moglibyśmy mieć wyższe PKB, ale politycy cieszą się ze status quo. Zaczęły się wakacje, więc reform nikt nie wprowadzi. Ba, nikt w Ministerstwie Finansów ich nawet nie zapowiadał, oprócz nowości kryjącej się pod #JPK...
Celem JPK jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenia ich kosztów. W niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli. JPK obejmuje nie tylko rozliczenie podatku od towarów i usług, ale również inne podatki oraz szeroko rozumianą weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych.
Źródło: Ministerstwo Finansów

Jednolity plik kontrolny

Od 1 lipca br. wchodzą przepisy dotyczące jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Ministerstwo Finansów na przykładzie innych państw, które wprowadziły podobne systemy raportowania przedsiębiorstw, liczy na uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Spodziewa się zwiększenia wpływów z należnych podatków. Ponadto zapowiada, że nowy system przełoży się na mniejszą liczbę kontroli podatników, którzy dotychczas na prośbę urzędników przygotowywali raporty na wzór JPK, a teraz będą je przygotowywać standardowo. Co o JPK mówią paragrafy wprowadzanych przepisów?
Art. 193a.
§ 1. W przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w § 2, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

§ 2. Struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

§ 3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, sposób przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych, części tych ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej oraz wymagania techniczne dla informatycznych nośników danych, na których księgi, części tych ksiąg oraz dowody księgowe mogą być zapisane i przekazywane, uwzględniając potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych w księgach oraz potrzebę ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem.

Nadzieja na lepsze jutro?

Zatem informatycy systemów do obsługi rachunkowo-finansowej spółek mają klawiatury rozgrzane do czerwoności. Wielcy przedsiębiorcy będą na widelcu fiskusa. Wszystkie ewentualne przekręty wyjdą na jaw. Kasa państwowa w niedługim czasie powinna się podreperować.
Czy w związku z powyższym mogę mieć nadzieję, że kolejnym krokiem będzie w końcu uproszczenie systemu podatkowego i wprowadzenie ułatwień dla działalności osób prowadzących małe firmy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright© 2016 Moc Kobiet. Zabrania się zmieniać, kopiować i wykorzystywać bez pisemnej zgody autorki.