niedziela, 17 lipca 2016

Jak korzystać z Flickr – podstawy krok po kroku

Darmowe grafiki i zdjęcia >

Do stworzenia grafiki używam najczęściej Canvy, o której pisałam już wcześniej ("Szablony z darmową grafiką - program online"). Jednak kiedy potrzebuję zdjęcia, zazwyczaj szukam go na Flickr.com lub na commons.wikimedia.org. Poza tym zanim je udostępnię (np. przy artykule na blogu), zawsze sprawdzam, czy mam do tego prawo.

Serwis FLICKR - start >

Lubię Flickr, bo tam mogę zawęzić wyszukiwanie do zdjęć wg licencji, która mnie interesuje, co wszystkim polecam. A teraz przejdźmy krok po kroku przez podstawy serwisu.

1. Logowanie/Rejestracja w serwisie >

Na http://flickr.com możesz zalogować się, klikając SIGN UP FOR FLICKR, łącząc się przez Facebooka lub usługę Google.
Jeśli ta opcja ci nie odpowiada, możesz założyć konto, wybierając CREATE NEW ACCOUNT. Tutaj jednakże konieczne będzie wcześniejsze założenie konta mailowego na platformie Yahoo! (https://pl.overview.mail.yahoo.com/). Dane z Yahoo! posłużą przy rejestracji na Flickr.

2. Tworzenie konta na FLICKR >

Wypełniasz wymagane pola w arkuszu, jak imię i nazwisko, podajesz mail z Yahoo! oraz hasło i klikasz CREATE MY ACCOUNT => DONE.

W kolejnym kroku m.in. zdecydujesz, pod jaką nazwą mają cię widzieć inni na Flickr => START EXPLORING.

3. Ustawienia profilu >

W górnym prawym rogu są twoje ustawienia, gdzie możesz m.in. wczytać swoje zdjęcie profilowe/avatar (SETTINGS => PERSONAL INFORMATION). 





Z kolei edytując w ustawieniach zakładkę PRIVACY & PERMISSIONS, decydujesz, kto może zobaczyć twoje zdjęcia, czy będą one widoczne w wynikach wyszukiwania, czy będzie można udostępniać na Facebooku?

Zakładka EMAILS & NOTIFICATIONS jest istotna, jeśli nie chcesz być zaspamowany powiadomieniami – ustaw je sobie według własnych preferencji

SHARING & EXTENDING to miejsce, gdzie ustawisz współdzielenie zdjęć między innymi serwisami.  

Jak załadować zdjęcia do FLICKR?

Dodawane zdjęcia załadują się nam w jednym strumieniu. Później możemy uporządkować je w albumy, opisać, otagować, skomentować, przyporządkować im osobno licencje i dopiero opublikować oraz udostępnić poza serwisem.







Jak pobrać zdjęcia z FLICKR?

Jestem zwolenniczką instrukcji obrazkowych ;-). Zatem chodźmy dalej!




Prawa autorskie

Zdjęcia i grafiki na licencjach CC można wykorzystać bezpłatnie, ale pamiętaj, by je podpisywać, kto jest ich autorem i podać źródło, z jakiej bazy pochodzą. Na przykład tak: fot. Paul Anderson, flickr.com, CC BY 2.0 (dotyczy powyższego czarnego kotka pod krawatem :D).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright© 2016 Moc Kobiet. Zabrania się zmieniać, kopiować i wykorzystywać bez pisemnej zgody autorki.